Djokovičem postup v rukou Ferrera

Lídr mužského pořadí Novak Djokovič si výrazně zkomplikoval postupové vyhlídky na semifinále londýnského Turnaje mistrů. Ve svém závěrečném vystoupení základní A – skupiny podlehl v třísetové, více než dvě hodiny trvajícím představení dobrému kamarádovi ze srbské reprezentace Janko Tipsarevic (na snímku, 9. v žebříčku ATP) poměrem 6:3, 3:6, 3:6. Navzdory prohře může ještě pomýšlet na postup za předpokladu, že ve večerním zápase David Ferrer zdolá Tomáše Berdycha.

Předzápasová situace velela Djokovičem zvítězit a jelikož jeho soupeř postupovou naději ani neměl a tak byly na místě obavy z přílišné loajality Tipsarevic ke kamarádovi, se kterým stráví po turnaji společnou dovolenou na Maledivách. Z taktického hlediska se v úvodním setu snažil starší z dvojice Belehradčanov o nepochopitelné věci. Djokovičovou slabinou v předešlých zápasech byla úderová jistota v delších výměnách hraných v pohybu. Tipsarevic se však rozhodl pro stereotypní hru se stejnými liftovanými údery dostatečně daleko od bočních čar, navíc většinou zakončených autem nebo úderem do sítě. Světovou jedničku nedonutil výrazněji zrychlit krok, akorát si vydatně natrénovat jednotlivé údery.

Obraz hry se změnil od druhého setu, jehož úroveň však výrazně nestoupla. Na kontě světové jedničky začaly přibývat chyby, což osmělili Tipsarevic k aktivnější hře. Rozhodující dějství už měl devátý hráč pořadí pod kontrolou, protože Djokovič definitivně fyzicky odešel as přibývajícími hrami kladl už jen sporadický odpor.

Tipsarevic si při své premiéře na závěrečném ceremoniálu přilepší o 120 tisíc dolarů a 200 bodů, kterými si upevní na konci roku devátou příčku. V bilanci vzájemných soubojů obou Srbů získal první vítězství po předchozích třech prohrách. Djokovič startuje na výběrovém popáté. Do semifinále se neprobojoval dvakrát, při své premiéře v roce 2007 ao dva roky později, když nepostoupil navzdory dvěma vítězstvím v základní skupině. Minulý rok jej v semifinále zastavil pozdější vítěz Roger Federer.

Djokovič přiznal, že na dvorci nebyl ve své kůži. “Chyběla mi potřebná energie, vůle vítězit se jakoby někam ztratila. Už nejsem schopen jít na sto procent, protože na konci dlouhé a náročné sezóny už nemám dostatek sil. Počkám si na výsledek večerního zápasu mezi Berdychem a Ferrerem. Pokud Tomáš zvítězí a postoupí do semifinále, nebudu z toho dělat žádnou vědu. Těším se, že konečně budu moci jet na dovolenou, kterou již potřebuji jako sůl. Mám za sebou neskutečnou sezonu. Vyhrál jsem tři grandslamové turnaje a stal se světovou jedničkou. Ani nepovedený Turnaj mistrů nemůže nic změnit na tom, že tento rok byl nejlepší v mém životě, “řekl Srb pro akreditované média.

Tags: , ,

Sitemap